Yeni Erbaa Yarışması Jüri Başkanı Hakkında Tartışmalı İddialar

Geçtiğimiz hafta sonuçlanan Yeni Erbaa Çamlık Habitatı Mimari Proje Yarışması'nın jüri başkanı Kenan Güvenç hakkında bir iddia ortaya atıldı.

Yarışma kolokyumunda da gündem yaratan ve tarafımıza "şikayet" başlığıyla gönderilen bir mail yoluyla ulaşan iddialarda, yarışmada 1. ödüle layık görülen ekip ile jüri başkanı Kenan Güvenç arasında yakınlık ve iş ortaklığının bulunduğu ve bu durumun yarışmanın birinci ödülünü geçersiz kıldığı belirtiliyor. Yarışmada rumuz kullanılmasına karşın proje paftalarında yer alan çeşitli ifadelerin Kenan Güvenç'in felsefesini yansıttığı için niyet ne olursa olsun kimliğin açık edildiği söyleniyor.

Diğer taraftan 1. ödül müelliflerinden Emre Demirtaş'ın yarışmanın yedek/danışman jüri üyelerinden Cengizhan Aydın'ın da iş ortağı olduğu ifade edilirken aynı ekibin, yine Kenan Güvenç'în jüri üyeliğini yaptığı Denek Hayvan Laboratuvarı Yarışması'nda da birinci ödülü kazandığı belirtiliyor.

Bu iddialar karşısında görüşünü almak istediğimiz Kenan Güvenç ise Mimarlar Odası'nın soruşturma açmasını desteklediğini ve gerekli açıklamayı orada dile getireceğini bildirdi. "Muhatap almayacağım bu ucuz iddialar ile ilgili hiçbir açıklama yapmayacağım" diyen Güvenç, jüri raporları ve yarışma raportörlüğünün tutanaklarının birçok hususu tereddüte meydan vermeyecek şekilde açıkladığını söyledi.

1. ödül ekibinden Emre Demirtaş ise konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: "Şahsım ya da ekip arkadaşlarımdan herhangi birinin danışman ya da asli jüri üyelerinden herhangi biri ile “organik bağı, hukuki birlikteliği, ortak kazanılmış tek 1 kuruşu” yani iş ortaklığı bulunmamaktadır. Aksini iddia eden ve ispat edemeyen müfteridir."

Ekleyen: Bahar Bayhan