İTÜ Maslak Kampüsü Bisiklet Dostu Oluyor

İTÜ Maslak kampüsünü bisikletliler için daha erişilebilir kılmak amacıyla çalışmalara başlandı.

Pedal çevirme özgürlüğü

İTÜ Yeşil Kampüs projesinin önemli adımlarından biri "bisiklet kenti İTÜ"yü kurmak. Bu amaçla, kampüsün her yanına bisikletli ulaşımı sağlayacak bir plan dahilinde bisiklet yolları inşa ediliyor. 5 kilometrelik bisiklet yolunun 2 kilometrelik ilk etabı tamamlandı, 1,5 kilometrelik ikinci etabı için hummalı bir çalışma sürdürülüyor.

Bisiklet Evi

Projenin bir diğer adımı ise Bisiklet Evi yapılması. Temeli atılan projenin çalışması hızla ilerlerken, mayıs ayı sonunda faaliyete geçirilmesi hedefleniyor. Bisiklet tamiri, kiralaması ve indirimli satış hizmetlerinin bir arada sunulacağı projede, iki katlı bisiklet evinin giriş katının, tamir atölyesi ve kiralama için kullanılması, ikinci katın ise satış mekânı olması planlanıyor. Kiralama ünitelerinde yer alacak bisikletler arasında, İTÜ'lü akademisyenlerin tasarımları da yer alacak.

Sağlıklı Yaşam Yolu

İTÜ Rektörlüğü'nün 2013 yılında çok aşamalı ve uzun soluklu bir proje olarak başlattığı "Yeşil Kampüs" projesinin en önemli bileşenlerinden biri, bisikletli ve yaya sayısının artmasına yönelik düzenlemeler.

Bu kapsamda, Etiler Girişi olarak bilinen güzergahta yaya ve bisiklet yolları inşa edilirken, dinleme üniteleriyle de desteklendi. Bu yolun sadece İTÜ'lülere değil tüm sporseverlere hizmet vermesi amaçlanıyor. Dışarıdan misafirler, güvenlik birimine kimlik bırakarak Sağlıklı Yaşam Yolunu kullanabilecek.

Gölet çevresinde bisiklet keyfi

İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan 20 bin metrekarelik göletin çevresinde de yeni bir spor ve yaşam merkezi kurulacak. İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından hazırlanan proje sayesinde, gölet çevresine de bisiklet ve yürüyüş yolları yapılacak.

Ekleyen: Nilüfer Karakoç