3. Köprüye İptal Kararı Veren Hakim Sürüldü

3. köprünün bağlantı yollarının imar planına ilişkin iptal kararı veren İstanbul 8. İdare Mahkemesi üyesi Hakim Serkan Mangal karardan bir gün sonra sürgün edildi.

Yapımı devam eden 3. köprünün Beykoz ve Sarıyer Rumelifeneri'ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin imar planıyla ilgili iptal kararı veren İstanbul 8. İdare Mahkemesi hakimi Serkan Mangal'ın karardan bir gün sonra tayini çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, kararın yayımlanmasından bir gün sonra çıkan "HSYK Birinci Dairesi'nin 12 Haziran 2015 tarihli ve 944 sayılı İdari Yargı Kararnamesi"nde hakim Serkan Mangal, İstanbul İdare Mahkemesi Üyesi iken Danıştay Tetkik Hakimliği'ne atandı.

Hukuk çevrelerinde "Danıştay Tetkik Hâkimliği", karar mekanizmasından uzaklaştırma olduğu için "sürgün" olarak niteleniyor. Tayin ya da yer değiştirme gibi bir talebi olmayan hakim, dün 8. İdare Mahkemesi'ndeki odasını boşaltıp mahkemeyle ilişiğini kesti.

Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davada, mahkeme Kuzey Marmara Otoyolu'nun bu bölgeye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 2013'te onaylanan 1/5000'lik plan tadilatını hukuka aykırı bulmuştu.

Ekleyen: Derya Gursel
Kaynak: haber.sol.org