"92.Yılında Buruk Bir Başkenttir Ankara"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara'nın Başkent oluşunun 92. yılı nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

İdeoloji ve mekan ayrılmaz bir bütünlük içerisindedir. Cumhuriyet'in Başkenti olan Ankara, simge mekanlarından Ankara Garı önünde patlayan bombalarla, yüzü aşkın insanın katledilmesi ile birlikte, Başkent oluşunun 92.yılına giriyor bugün.

Bombaların patladığı, barışın ortadan kaldırılmaya çalışıldığı TCDD Meydanı; Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti Ankara'nın en önemli toplanma-buluşma-temsil değeri taşıyan ve Cumhuriyet'in simgelenip vurgulandığı özel bir değere sahiptir. Ankara'nın giriş kapısı olarak tasarlanan 1935 yılında yapımına başlanan Gar Binası, Dünya savaşa hazırlanırken, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti'nin planlamasında barışa ve çağdaşlığa açılan kapısının simgesidir. Ankara'nın Başkent oluşunda Cumhuriyet'in tarihsel ve toplumsal belleğinin en simgesel mekanı olan Ankara Garı ve Meydanı'nda patlatılan bu bomba, Türkiye'nin geleceksizleştirilmesine atılmıştır. Ankara'nın Başkent oluşunun 92.yılında, bir ülkenin başkentinin ve halkının güvenliğinin,sağlanamadığı bir ortamda, buruk bir Başkenttir Ankara şimdi. Geleceksizleştirilmeye çalışılan dahası, yok edilmeye çalışılan bir Başkent.

Başkent oluşunun 92.yılında, Ankara'nın çağdaşlığa ve barışa açılan kapısı Gar Meydanı'nın yayalaştırılarak anıtsallaşması ve geleceğine sahip çıkması inancıyla...

Ekleyen: Derya Gursel