Yeni Kabinede ÇŞB ve Kültür Bakanlığı Kime Emanet?

Yeni Bakanlar Kurulu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak ilk kez bir kadın mimar göreve başlamış oldu.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı görüşme neticesinde 64. Hükümet onaylandı. Peki kent, çevre ve mimarlık gündemini etkileyecek bakanlıklarda nasıl değişiklikler oldu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Kadın Mimar

Yeni kabinede AK Parti Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alacak. 1993 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun olan, 1996'da YTÜ'de yüksek lisansını tamamlayan Sarı, 1996 – 2010 yılları arasında İstanbul, Mersin ve Adana illerinde çeşitli projelerde mimar olarak çalıştı. Halen Sarılar Mimarlık Ltd. Şti.'de şirket ortağı ve mimari proje sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Beklenildiği Gibi Mahir Ünal Kültür ve Turizm Bakanı

Mahir Ünal'ın Kültür ve Turizm Bakanı olması uzun zamandır bekleniyordu. Ünal, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Anabilim Dalında yaptı. Ak Parti hükümetine kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmeti verdi. Özel bir üniversitede Davranış Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Bir vakıf üniversitesinde MBA'da örgütsel davranış dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalında doktorası devam etmekte.

Orman ve Su İşleri Bakanı olarak Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı olarak ise Binali Yıldırım görevlerine devam edecek.

Ekleyen: Bahar Bayhan