"Seçilen Projenin Uygulanması İçin Elimden Geleni Yapacağım"

TESKİ Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması ödül töreni ve kolokyumu 5 Aralık 2015 günü Tekirdağ'da Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Binası'nda yapıldı.

Saat 13:00'da başlayacağı belirtilen kolokyum Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın gecikmesi nedeniyle saat 14:00'te başladı.

Kolokyumda ilk olarak TESKİ (Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) Yönetim kurulu başkanı Şafak Başak söz aldı. Başak, "Seçilen projenin uygulanması için elimden geleni yapacağımı belirtirim," dedi. Başak'ın ardından Kadir Albayrak bir konuşma yaptı. Kolokyum, yarışma kazananlarına ödüllerinin takdim edilmesi ve jürinin değerlendirmelerini sunması ile devam etti.

Jüri adına ilk olarak sözü Oğuz Öztuzcu aldı. Öztuzcu, yarışma alanıyla özel olarak ilgilendiklerini, bu bölgelerin tarım alanlarına yumuşak geçiş alanları olarak gördüklerini belirtti. Bunun yanı sıra TESKİ binasının çevresindeki yapıları da etkilecek bir öneme sahip olduğunu vurgulayan jüri başkanı, binanın bürokrasiyi aksettirmesinden ziyade daha mütevazi bir form arayışı içerisine girdiklerini belirtti. Birçok seçimin oy birliğiyle yapıldığı belirten Öztuzcu TESKİ yönetiminin de kararlar konusunda hem fikir olduğu güzel bir ortam yakalandığını belirtti.

Ardından sözü alan Didem Özdel "tamamlanmamış tarafları olan fakat bir mimari dil arayışına girmiş öneriler üzerinde uzlaştığımız bir yarışma" diyerek, en çok üstüne gittikleri konunun insan ölçeği olduğunu belirtti ve "Çok karmaşık bir programdı belki kütleleri parçalayarak programı çözme yoluna giden katılımcılar öne çıkmış olabilirler," dedi.

Nurbin Paker, "Bir yarışma dili oluşması söz konusu. Dolayısıyla bir dil üretme meselesi bizim için çok önemliydi. Gerek malzeme, yerel ölçekle... Yani yerelin ölçeğini yorumlamaya çalışan projelere daha dikkat çekici olarak baktık" dedi.

Jürinin değerlendirmesinin ardından kolokyumda soru cevap bölümüne geçildi.

Ekleyen: Derya Gursel