Alternatif Kentleşme Pratikleri Küçükarmutlu'da Sorgulandı

20 Aralık Pazar günü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi'nde düzenlenen kolokyumda katılımcılar projelerini sundu.

Kolokyum, Mimar Meclisi'nin konuşmaları ile başladı. Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu, hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik için Okmeydanı Hastanesi'nde bekleyen Küçük Armutlu Mahallesi halkının Mimarlık Meclisi ile tanışmasıyla başlayan sürecin yarışma ile sonuçlandığını söylediler. Aylar süren şartname çalışmasında akademisyenler ve mimarlar yetersiz kalınca mahalle halkından yararlanıldığına değindiler. Bireysel girişimlerin kolektif bir çalışmaya döndüğünü belirttiler.

İstanbul'da gecekondu tipolojisi korunmuş bir mahalle olan Küçük Armutlu Mahallesi için fikir yarışmasına katılan mimarlar, burada yaşayan halkla birlikte projelerini ilerlettiler. Rantın en yüksek olduğu Boğaziçi'nde hala barınma ihtiyaçları süren Küçük Armutlu Mahallesi sakinleri, 20 Aralık Pazar günü Pir Sultan Abdal Derneği Cem Evi şantiyesinde düzenlenen kolokyumda sunulan projeleri inceledi.

Alternatif kentleşme pratiklerini sorgulamayı amaçlayan fikir projelerinin ortak derdi dışarıdan biri gibi değil mahalleden biri gibi düşünmek, beraber karar vermek, beraber çalışmak oldu. Yarışmanın amacı, yüksek toplumsal değer ve kentsel-mimari potansiyeller barındıran bu mahallenin, rantsız, yıkımsız, mevcut sosyal bütünlük (mahalle kültürü) bozulmadan ve kendiliğinden bir dönüşümün olanaklılığını kanıtlayan örnek bir "Yerinde ve Yerlisiyle İyileştirme Projesi" ortaya koymaktı. Mimar Meclisi, sadece Küçük Armutlu için değil tüm yoksul mahalleler için bu çalışmaları sürdüreceklerini bildirdi.

Jüri Özel Ödülü'nü alan Kenan Güvenç, konuşmasında mimarların kendilerine yalan söylediğini, insanların hayatlarını nesneler tasarlayarak değiştirilemeyeceğini söyledi. Katılımın neden az olduğunun tartışılmasını gerektiğini söyleyen Kenan Güvenç, yarışmaya katılan tasarımların da başarısız olduğunu belirtti. 

Yarışmaya katılan Dicle Uzunyayla kendi sunumunda Kenan Güvenç'in konuşması üzerine, sorunların tasarımla tamamen çözülemeyeceğini bildiklerini ancak ellerini taşın altına koyarak hayatları iyileştirebileceklerini belirtti.

Ekleyen: Ezgi Can CENGİZ
Yazar: Ezgi Can Cengiz