Amerikalı Ofis Adrian Smith + Gordon Gill Architecture'dan AKM'nin Yerine Proje

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlanan "Istanbul Cultural Center" projesi "WAN Future Project Civic Building 2015"te birincilik ödülünü kazandı.

Proje dosyasında müşteri kısmı "Gizli" olarak yazılmış, ayrıca projenin yapılıp yapılmayacağı konusunda da bir bilgi bulunmuyor.

Proje Hakkında

Modern İstanbul'un kalbinde yer alan ve restoranları, alışveriş yerleri, otelleriyle ünlü Taksim Meydanı aynı zamanda siyasi gösteriler için de bir merkez konumunda.

Bina, mevcut özellikleriyle çevresindeki her yaştan yapıyla bağlanmanın dışında açık ve kapalı alanlardan oluşan bir kamusal alan dizisi sunuyor. Binada, bir adet konser ve opera salonunu içeren performans alanı, sergi alanı ve kamusal performanslar için de bir amfi tiyatro bulunuyor.

Amfi tiyatro gün boyu kamusal etkinliklere ev sahipliği yapacak, İstanbul'dan, Türkiye'den ve dünyanın her tarafından gelen yeni sanatçılar için bir davet alanı olarak hareket edecek şekilde tasarlanmış.

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture yenilikçi bir tasarımla İstanbul sakinleri ve ziyaretçilerine maksimum erişilebilirlik sağlıyor. Bu alan kamusal parkı eski haline kavuşturuyor. Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı'nı, Marmara Denizi'nin izlenebildiği yükseltilmiş bir platformla birbirine bağlıyor.

Projenin farklılığını oluşturan etmenler çevresindeki yapılar ve kültürel kompleks arasındaki kültürel bağlantıları açması ve genişletmesi, binayı kültürel programlar arası bir ağ haline dönüştürmesi ve kamusal açık-kapalı alanlar içermesi.

Proje her iki kullanım için de son derece güçlü bir peyzaj entegrasyonuna sahip. Ziyaretçiler parkın tadını çıkarabilir ya da binaları ziyaret edebilir.

Ekleyen: Hazal Şentürk
Kaynak: World Architecture News (WAN)
Çeviren: Hazal Şentürk