Yarışma Projesi Yarışmacıya Ne Kadara Mal Oluyor?

14 Eylül 2015 tarihinde sonuçlanan Bornova Belediye Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması'nda ödül alan proje müelliflerine yarışmanın maliyetini sorduk.

Yarışma ödüllerinin yarışma hazırlığı sürecinde harcanan emeği karşılayıp karşılamadığı sorusuna cevap aradık. Bornova Belediye Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması'nda verilen ödül miktarları şu şekildeydi:

1. Ödül: 60.000 TL
2. Ödül: 50.000 TL
3. Ödül: 40.000 TL
Mansiyon (5 adet): 25.000 TL

1. Ödül


1. Ödül, Orhan Ersan, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Deniz Dokgöz

Yarışmada 1.lik ödülünü alan Orhan Ersan, Ferhat Hacıalibeyoğlu ve Deniz Dokgöz ekibinde Ferhat Hacıalibeyoğlu şu açıklamayı yaptı:

Bornova Yarışmasında yaklaşık 1 ay aktif olarak çalışıldı. Bu süreçte elbette sadece yarışma üzerine %100 çaba harcanmadı. Başka işler de yapıldı fakat ortalama %80 verimle 3 müellif, 2 büroda çalışan mimar ve 2 stajyer (yol-yemek-mesai) emeği olduğunu söyleyebiliriz. Bu oranlarla bir maaş gideri yapıldığında yaklaşık 17.000 TL oluyor. Maket yaptırılması, süreçte alınan çıktılar ise 6.000 TL eder. Yarışma alanı İzmir’de olduğu için yer görme, kolokyum vb. gibi masraflarımız olmadı. Sonuç olarak yaklaşık 23.000 TL masraftan bahsedebiliriz.

2. Ödül


2. Ödül, Deniz Aslan, Ozan Önder Özener, Özlem Ünkap, Barış Can Cüce, Çağlar Yılmaz, Erenalp Büyüktopçu, Tuğçe Alkaş

Deniz Aslan, Ozan Önder Özener, Özlem Ünkap, Barış Can Cüce, Çağlar Yılmaz, Erenalp Büyüktopçu, Tuğçe Alkaş ekibi yarışmada 2.lik ödülünü almıştı. Ozan Önder Özener yarışma bütçesini şöyle özetledi:

Bizim takımımız: 7 Müellif, 3 Stajyer (Ücretli), 9 Danışman'dan oluşuyordu. 7 müelliften 5’i tam zamanlı olarak 8 Temmuz’dan 8 Eylül’e kadar, sadece Pazar günleri ara vermek üzere, çalıştı. Yuvarlak 50 iş günü olarak kabul edebilirsiniz. Proje yarışması için part time olarak ofislerde çalışan 2 arkadaşımız işlerinden 1,5 ay ücretsiz tatil izni aldılar. Profesyonel büroda yönetici olarak çalışan iki müellif ise bu iki aylık çalışma süresince haftanın en az 2 gününü bizimle geçirdiler. Stajyerlerden birisi 33 diğeri ise 27 tam gün bizimle çalıştı. Buna ek olarak son stajyerimiz maket ile ilgilendi ve 15 günlük bir çalışma ile maketi tamamladı. Günlük çalışma saatlerimiz en az 8 olmak üzere zaman zaman 10-12 saate kadar çıktı. Yarışmanın ön seçimli olması ve 60 üzeri katılımcı arasında seçilmiş olmanın stres ve baskıyı arttırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yer görme için 5 müellif olarak geldik ve uçak biletleri (gidiş/dönüş kişi başı 170 TL) 1 gecelik konaklama (kişi başı 100TL) + yemek vs. proje bütçesinden sağlandı. Tüm ekibin çalışma günlerindeki öğle yemekleri ve mesai yaptıkları zaman (çalıştığımız günlerin yarısından fazladır) akşam yemekleri proje bütçesinden karşılandı. Maket malzemesi ve lazer kesim için 2.000 TL civarında para harcandı. Proje çıktıları, rapor çıktıları ve transfer/kargo toplam 3.000 TL tuttu. Bunlara ek olarak günlük harcamalarımız var (içecekler, çıktılar, danışmanlara taksi, kırtasiye malzemesi gibi) toplam 2.500 TL civarında. Kolokyum için ise 6 müellif ve 2 stajyerimiz İzmir’e geldi (gidiş/dönüş kişi başı 200 TL). Biletler ve yemekler de proje bütçesinden karşılandı. Konaklamayı İzmirli arkadaşların evlerinde çözdük. Peyzaj projesi için ön çalışma bir hafta içinde danışman ofisimizde yapıldı. Çizimler ve modellemeyi yarışma ekibi yaptı. Sürdürülebilirlik analizleri ve simülasyonları 10 gün sürdü, danışmanımız ayrıca haftalık toplantılarımıza katıldı. Elektrik raporu danışmanımız tarafından bir hafta içerisinde hazırlandı. Rapor, bir elektrik mühendisi tarafından hazırlandı. Mekanik raporu danışmanımız tarafından bir hafta içerisinde hazırlandı. Rapor iki makina mühendisi tarafından hazırlandı. İnşaat Mühendisliği raporu danışmanlarımız tarafından bir hafta içerisinde hazırlandı. Ayrıca danışmanımız haftalık toplantılarımıza katıldı. Peyzaj raporu için harcadığımız zaman nispeten az, 1 günde tamamlandı.

3. Ödül


3. Ödül, Ömer Selçuk Baz, Burçin Akcan Ünal, Ece Özdür, Elif Tuğçe Sarıhan, Okan Bal

Yarışmada 3. Ödül'ü alan ekip Ömer Selçuk Baz, Burçin Akcan Ünal, Ece Özdür, Elif Tuğçe Sarıhan, Okan Bal'dan oluşuyordu. Ömer Selçuk Baz yarışma bütçesine dair şu bilgileri verdi:

Bornova Belediyesi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması'na ekip olarak toplam 4 ay çalıştık.
İlk 2 ayı 1, kısmen 2 kişilik bir ekiple daha çok araştırma ve çevreyi anlama, programı anlama süreci olarak geçirdik. Kalan 2 ayda genişleyen ekiplerle daha detaylı incelmiş bir iş ortaya koymaya çalıştık.
Çalışma saatleri ve bütçe ofis genel giderleri de katılmış haliyle ekteki tablodaki gibi oluşuyor.

 

1. Mansiyon 


1. Mansiyon, Özgür Bingöl, İlke Barka, Tuba Bilgiç, Merve Şen, Saadet Kök

Özgür Bingöl, İlke Barka, Tuba Bilgiç, Merve Şen, Saadet Kök ekibi yarışmada 1. Mansiyon ödülünü almıştı. Yarışma sürecinde harcanan zamanı Özgür Bingöl bildirdi:

Yer görme seyahati: İlke Barka ve Özgür Bingöl (1.400 TL)
Kolokyum seyahati: Özgür Bingöl (800 TL)
Maket: 4.000 TL
Teslim Çıktıları: 800 TL
Süreç kırtasiye: ~1.000 TL
*30 Haziran 2015 (Şartnamenin yayınlanması) – 8 Eylül 2015 (Proje teslim tarihi) arası yaklaşık 10 haftalık süreci kapsamaktadır.

PROJE MESAİ ÇİZELGESİ*

4. Mansiyon 


4. Mansiyon, Fatih Yavuz, Ramazan Avcı, Seden Cinasal Avcı, Emre Şavural

4. Mansiyon ödülünü alan Fatih Yavuz, Ramazan Avcı, Seden Cinasal Avcı, Emre Şavural ekibinin bütçe tablosunu Fatih Yavuz anlattı:

Hesabı olabilen en şeffaf haliyle listeledim. Standart yakalanamayacağı için ofisin fatura ve kira giderleri eklenmedi.
Yaklaşık 960 adam/saat çalışılmış (5 kişilik ekibin yaklaşık 1 aylık çalışması)
Maket maliyeti 2.000 TL
Yer görme masrafları+ konaklama 1.500 TL
Çıktı masrafları ve kargo 1.500 TL
RenderFarm'a ödenen para 5.000 TL
Portfolyo baskı ve hazırlık masrafları 750 TL
Diğer, genel giderler 2.000 TL
Yemek (mesai saatleri dışında kalan ekstra öğünler) 2.000 TL

5. Mansiyon 


5. Mansiyon, Felix Madrazo, Ahmet Arıkan Özden, Gorka Beitia Zarandona, Mila Dimitrovska, Albert Richters, Francisco Vilar Navarro, Iván Guerrero Jimenez, Onur Can Tepe, Giovanni Belotti

Arman Akdoğan, Felix Madrazo, Ahmet Arıkan Özden, Gorka Beitia Zarandona, Mila Dimitrovska, Albert Richters, Francisco Vilar Navarro, Iván Guerrero Jimenez, Onur Can Tepe, Giovanni Belotti ekibi yarışmada 5. Mansiyon ödülünü almıştı. Arman Akdoğan yarışma sürecini açıkladı:

Yarışma tasarım ekibi 10 kişiden oluşmakla beraber mühendislik ve maliyet hesabı danışmanlıklarını 4 kişi yaptı. 14 kişilik bir ekip toplamda 1804 saat çalıştı ve bunun maliyeti 33.181 TL olarak hesaplandı. Ulaşım, çıktı, yemek, kargo, konaklama ve diğer günlük masraflar ise 9.250 TL olarak hesaplandı.

Çalışma Saatleri:


*Çalışma saati değeri maliyetlerini hesaplamamış olan ekiplerde saatlerin maliyete çevrilmesinde "2016 Yılı Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Asgari Ücreti"nden yararlanılmıştır.

**9 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan ancak editoryal hata nedeniyle yeniden düzenlenmesi gerektiği için kaldırılan "Yarışma Projesi Yarışmacıya Ne Kadara Mal Oluyor?" haberi revize edildikten sonra 17 Haziran 2016 tarihinde yeniden yayına alınmıştır.
Ekleyen: Elif Demiroğlu