Harvard Art Museums 30.000 Parçalık Bauhaus Koleksiyonunu Erişime Açtı

Harvard Art Museums*, 20. yüzyılın en önemli tasarım ve sanat okullarından birisi olan Bauhaus ile ilgili en büyük koleksiyonlardan birisine sahip.

1919-1933 yılları arasında aktif olduğu 14 yıl boyunca Bauhaus, 3 farklı şehirde (Weimar, Dessau, Berlin), 3 farklı yönetici ile (Walter Gropius, Hannes Meyer, Ludwig Mies van der Rohe) sanatçıları, mimarları ve zanaatkarları bir araya getirerek yüzlerce öğrencinin eğitim görmesini sağladı.


Walter Gropius'un 80. yaşı için yapılan, Dessau'daki Bauhaus Binası şeklinde doğum günü pastası

Bauhaus, bunun yanı sıra Paul Klee, Theo van Doesburg, László Moholy-Nagy, Josef Albers gibi öncü isimlerin izinde her biri farklı politik ve sanatsal duruşa sahip ekpresyonizm, dadaizm, konstrüktivizm ve fonksiyonalizm gibi çeşitli akımlara ait eserlerin üretilmesine imkan sağladı.


Tasarımı Anni Albers'e ait halı.

Harvard Art Museums, bu çeşitliliğin bir göstergesi olan resimden, tekstil ürününe, fotoğraftan ders notlarına uzanan 30.000'den fazla parçanın bulunduğu koleksiyonunu online olarak erişime açtı. 

Bu hizmetten faydalanmak için http://www.harvardartmuseums.org/collections/special-collections/the-bauhaus adresine girmeniz yeterli.

*Harvard Art Museums kapsamında The Fogg Museum, Busch-Reisinger Museum ve Arthur M. Sackler Museum bulunuyor.

Ekleyen: Emine Merdim Yılmaz