Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarihi Stadyumu Kente Geri Kazandırıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yaptığı bir açıklamayla tarihi Atatürk Stadyumu'nu, şenlik, festival, resmi törenler ve mitinglerin yapılabileceği amfi tiyatro şeklinde bir meydana dönüştüreceğini açıkladı.

Yapımı için 1926 yılında Atatürk'ün 1000 lira bağışta bulunduğu ve 1948 yılında tamamlanan Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu alan, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından stadın tarihi dokusu bozulmadan ayrıcalıklı bir meydan olarak kente geri kazandırılacak.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi'nin uzun zamandır tarihi stadyumun korunması için verdiği mücadelenin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi adım atarak stadyumun tarihi dokusunun yaşatılarak çeşitli kamusal etkinliklerin düzenlenebileceği bir kent meydanına dönüştürüleceğini açıkladı. Proje kapsamında kapalı tribün ile diğer tribünlerin alt kısımlarının ve sahanın korunacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Böylelikle 15 bine yakın kişinin oturabileceği amfi tiyatro şeklinde bir meydan kazanacağız. Böylelikle hem Bursaspor'un hatırası yaşatılacak hem de her türlü şenlik, festival, resmi törenler ve mitinglerin yapılabileceği bir meydanı Bursa'ya kazandırmış olacağız" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bu karardan ötürü teşekkür eden Mimarlar Odası, bir sonraki hedef olarak projenin yarışmayla yapılması konusunda belediyeye çağrıda bulundu. Belediye'nin web sitesinde meydan projesini canlandıran bir imaj da yer alıyor. 

Ekleyen: Bahar Bayhan