Anıtkabir'e Çocuk Parkı Yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Anıtkabir’e MNG Kargo sponsorluğuyla Anıtkabir Komutanlığı tarafından çocuk parkı yapıldığını bildirdi. “Anıtkabir’e büyük saygısızlık yapılmıştır. "Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir" diyerek tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, Aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Bu ülkenin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisini biliyoruz. Ancak zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır" dedi.

"Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir"

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz çocuklarımıza davranışlarını zaman ve mekana bağlı olarak geliştirmelerini söylüyoruz. Saygı zamanı ve saygı mekanında çocuklar saygı durmak için orada olmalılar. Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir. Ya o ucubeler oradan ya kalkacak ya kalkacak. Koruma kurulu buna izin verdi mi? MNG Kargo katkılarıyla yapılmış... MNG kargo neye sponsor olduğunu biliyor mu?"
Parkın kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine, Koruma Kuruluna, Anıtkabir komutanlığına yazı yazdıklarını bildiren Candan,  "bu mekansal saygısızlığı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız." dedi.

"Tartışmayacağız, tartıştırmayacağız bile"

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızlık mücadelesi vererek memleket topraklarının ve insanlarının aklı vicdanı hür bireyler olarak yetişmesi adına mücadelesi tüm dünyaca büyük bir saygı ile anılmakta olan Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz naaşının bulunduğu saygı ve anı Anıtkabir'de bu gün çocuk oyun eğlencesi araçları olan ekipmanın aynı bahçe içerisinde yer almasını tartışmayacağız, neden – niçin ilişkisini bile sorgulamayacağız. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Anıtkabir'in bir saygı ve anı mekanı olan niteliğinin ve değerinin hiçbir absürt müdahaleye açık olmadığı, mekanın algısını yönetilmesine asla izin vermeyeceğiz. Mekanda algıyı yönetmek olarak yorumladığımız ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anı ve saygı mekanı olan Anıtkabir de bugün karşılaştığımız tablo ülkemiz değerlerine karşı olan değişimin göstergesidir."

Ekleyen: Ekin Bozkurt