Başbakan Hangi Mimarlarla Görüştü?

Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, betonlaşmış kimliksiz kentlerden yakındı.

Başbakan Binali Yıldırım, 12 Kasım'da AKP'nin Şehir Buluşmaları Toplantıları kapsamında düzenlenen Şehrin Mimarları Buluşması'na katıldı. Toplantıda kentleşme ve mimari tasarım üzerine görüşlerini aktaran Başbakan'ın konuşması, adeta Türkiye kentlerinin farklı bir irade dışında tasarlandığı izlenimini yarattı.

Falih Rıfkı Atay'ın 1930'larda kaleme aldığı bir yazısında "İstanbul şehri çirkinleştirilmektedir" cümlesinden alıntı yaparak konuşmasına başlayan Yıldırım, Atay'ın o yıllardan bugünün İstanbul'unu görebildiğini belirtirken kentlerin betonlaştırılmasından dem vurdu. "Kendi ellerimizle şehirlerimizi mahvetmekten sakınalım. Dikey yapılaşmalara, imar revizyonlarına dur diyelim." şeklinde konuşan Yıldırım, "İnsana huzur verecek şehirler imal etmek lazım." dedi.

Konuşmasının devamında koruma konusuna da değinen Yıldırım, "Ne yaptırıyorlar ne de müdahale ettiriyorlar. Tarihi eseri korumak ona dokunmamak demek değildir." diyerek yurtdışında gözlemlediği koruma uygulamalarından örnekler verdi.

"Şu AKM'nin Ne Özelliği Var?"

Akıbeti yıllardır belirsizliğini koruyan, yıkılarak yerine yeni bir kültür merkezinin inşa edilmesi planlanan AKM hakkında da konuşan Yıldırım, "Ne özelliği var o binanın? Yerine çok daha güzel bir mimari yapı olabilir. Orayı kaldıralım, cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım." şeklinde görüşlerini bildirdi.

Konuşmasını, hükümetin yeşil alan ve çevre ile ilgili hassasiyetlerini aktararak sürdüren Yıldırım, Türkiye'ye 14 yılda 1,8 milyon hektarlık yeşil alan kazandırıldığını dile getirirken çevre konusundaki uluslararası yaptırımların gelişmekte olan ülkelerin önünü kesmek için kullanıldığını ifade etti.

Ekleyen: Bahar Bayhan