"Beton Dışı: Tuğla" Proje Dosyası Başlıyor

Beton dışı maceramıza tuğla ile, Işıklar Yapı Ürünleri'nin sponsorluğunda devam ediyoruz. Tuğla yapıldığı toprakla organik bağlarını koruyan oldukça "canlı" bir yapı malzemesi.

Bağzı tuğlalar

Tuğlanın kil bazlı blok bir yapı malzemesi olduğunu ve antik çağlardan beri kullanıldığını çoğumuz biliyoruz. Fakat bu “antik çağlardan beri kullanılan tuğla” acaba hangi tuğla? Zira tuğla denilen, neticede bir çeşit “toprak yapı bloğu”. Bilinen en eski yapı blokları, yumuşak çamurla yapılan ve kalıplara doldurulup güneşte kurutulan bloklar (ki bunlar günümüzde yaygın olarak kullandığımız tuğlalara karşılık gelmiyorlar).


Rekhmire'in anıt-mezarı elbette toprak bloklardan inşa edildi.

Güneşte kurutulan blokları, daha katı bir çamurla hazırlanan, kurutulan ve sonrasında ateşte pişirilen tuğlalarla; suyu hiç işin içine katmadan, kuru durumdaki kilin basınç altındaki metal kalıplara doldurulmasıyla elde edilen pres tuğlalar takip ediyor. Tuğla dediğimiz "toprak yapı bloğu" da hem üretim hem de inşa teknolojilerindeki değişimlerle beraber değişiyor.* Hangi binyılın tuğlasından bahsettiğimiz bir yana, aynı zaman diliminde üretilen tuğlalar arasında dahi sonsuz boyut, renk ve form farklılıkları yakalanabiliyor.


15. Yüzyılda artık tuğlalar pişiriliyordu.

Önümüzdeki iki ay boyunca tuğlanın renkli ve dokulu dünyasında bir yolculuğa çıkacak, bu aralar tuğlayla kimlerin neler yapmakta olduğuna göz atacağız. Her hafta cuma günü yayınlayacağımız projeleri "Beton dışı: Tuğla" etiketinden takip edebilirsiniz, hatta şimdiden biriktirmeye başladığımız projelere göz atarak bir giriş yapabilirsiniz.


19. yüzyılda muhtemelen daha da çok tuğla yapıldı.

*Yani Babil kulesinde kullanılan tuğlalar bizim şimdi kullandıklarımıza benzemiyordu.

Ekleyen: Burcu Bilgiç