"Contemporary Istanbul"un İç Mekanına Tabanlıoğlu Tasarımı

14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak Contemporary Istanbul’un iç mekanının kavramsal tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapıldı.

Tabanlıoğlu ekibi fuarın iç mekanı için “Parkta Sanat” konseptiyle geliştirdikleri tasarımı şöyle anlatıyor: 

CI 2017'nin iç mekan tasarımı - özellikle açık havada yer alan- kamusal alanlara vurguyla, bir kent parkı çeşitlemesi olarak, ancak kesinlikle bir park temsili ya da  taklidi olmadan, özgün bir anlayışla gerçekleştiriliyor. Galerilerin yer aldığı sergi mekanının “tasarı bir  topoğrafya”ya dönüştürülmesi, aynı zamanda yerel kaynakları ve ihtiyaçları vurgulamayı amaçlıyor. 

Ortak kullanılan yeşil alanlar –ne kadar fazla insana açılırsa o kadar çok– yaşayanlarda huzur üretecek, farklılıklar arasındaki etkileşimi sağlıklılaştıracak, ve  sanatın özgürleştirici potansiyelini teşvik ederek yaratıcı üretim kanalları oluşturacaktır. 

Yapay olarak düzenlenmiş bu iç mekan, aynı zamanda, etkinlik sırasında açık havada heykellerin sergileneceği sergi merkezine bitişik Park'ın bir uzantısı olarak ele alınıyor; bu mütevazi park, halihazırda İstanbul'un nadide ve değerli yeşil mekanlarından biri olan, Maçka Parkı'na bağlanıyor. 

İç mekan ile dış alan arasındaki ahenk, galeriler arasında kalan boş alanları ve sergi ünitelerini birbirine bağlayan yollarda fizikselleşerek ifade ediliyor; tüm alanı kaplayan yeşil zeminin kesintisiz bir uzantısı olarak, farklılaşan boyut ve yüksekliklerde üretilen geometrik formlar, özellikle oturma ve dinlenme amacına hizmet edecek şekilde, çok amaçlı kullanılmak üzere tasarlanıyor. Bu alanda, doğada olduğu gibi bir  süreklilik sağlanıyor, ancak tasarım, insan yapımı steril bir ortam kurulduğu ifadesini özellikle taşıyor.  

Gerçek, yaşayan bir parkın temsili olmaktan uzak dursa da, malzeme kullanımı tercihi, çevre dostu bir yaklaşımla, mümkün olan en yüksek geri dönüştürülebilirlik kriterinde yapılıyor. Yine bu niyetle, etkinliğin sona ermesini takiben, kullanılan malzemenin (suni çim/ yeşillik), spor ve eğlence amaçlı kullanılmak üzere yakındaki okullara bağışlanmak suretiyle, yeniden ve uzun ömürlü değerlendirilmesi hedefleniyor.

Ekleyen: Burcu Bilgiç